Committees

Conference Chair

  • Akihisa Tomita (Hokkaido University)

Program Committee

  • Koji Azuma (NTT)
  • Hiroo Azuma (National Institute of Informatics)
  • Joonwoo Bae (KAIST)
  • Mario Berta (RWTH Aachen University)
  • Mathieu Bozzio (University of Vienna)
  • Francesco Buscemi (Nagoya University)
  • Areeya Chantasri (Mahidol University)
  • Giulio Chiribella (The University of Hong Kong)
  • Michele Dall’Arno (Toyohashi University of Technology)
  • Usha Devi A R (Bangalore University)
  • Eleni Diamanti (Sorbonne Université, Co-Chair)
  • Daoyi Dong (Australian National University)
  • Mile Gu (Nanyang Technological University/National University of Singapore)
  • Qiongyi He (Peking University)
  • Itay Hen (USC)
  • Min-Hsiu Hsieh (Foxconn)
  • Richard Jozsa (University of Cambridge)
  • Myungshik Kim (Imperial College London)
  • Hyukjoon Kwon (KIAS)
  • Changhyoup Lee (Korea Research Institute of Standards and Science)
  • Seung-Woo Lee (Korea Institute of Science and Technology)
  • Yeong-Cherng Liang (National Cheng Kung University)
  • Nana Liu (Shanghai Jiao Tong University (SJTU))
  • Xiongfeng Ma (Tsinghua University)
  • Kosuke Mitarai (Osaka University)
  • Tomoyuki Morimae (Kyoto University)
  • Milan Mosonyi (Budapest University of Technology)
  • Bill Munro (OIST)
  • Mio Murao (University of Tokyo, Co-Chair)
  • Yasunobu Nakamura (The University of Tokyo)
  • Yoshifumi Nakata (Kyoto University)
  • Hui Khoon Ng (NUS)
  • Harumichi Nishimura (Nagoya University)
  • Francis Paraan (University of the Philippines Diliman)
  • Daniel Kyungdeock Park (Yonsei University)
  • Marco Túlio Quintino (Sorbonne University)
  • Ravishankar Ramanathan (The University of Hong Kong)
  • Rudy Raymond (JPMC)
  • Junghee Ryu (Korea Institute of Science and Technology Information)
  • Wonmin Son (Sogang University)
  • Fang Song (Portland State University)
  • Jun Suzuki (University of Electro-Communications)
  • Yasunari Suzuki (NTT)
  • Ryuji Takagi  (The University of Tokyo)
  • Yasuhiro Takahashi (Tsukuba University)
  • Masahiro Takeoka (Keio University)
  • Seiichiro Tani (Waseda University, Chair)
  • Xin Wang (Hong Kong University of Science and Technology)
  • Rebing Wu (Tsinghua University)
  • Guoyong Xiang (University of Science & Technology of China)
  • Naoki Yamamoto (Keio University)
  • Hayata Yamasaki (The University of Tokyo)
  • Penghui Yao (Nanjing University)
  • Xiao Yuan (Peking University)
  • Qi Zhao (University of Hong Kong)

Steering Committee

  • Charles Bennett (IBM)
  • Jozef Gruska (Masaryk University)
  • Guang-Can Guo (University of Science and Technology of China)
  • Hiroshi Imai (University of Tokyo, ex-Chair)
  • Richard Jozsa (University of Cambridge)
  • Jaewan Kim (Korea Institute for Advanced Study, Chair)
  • Shigeru Yamashita (Ritsumeikan University, Secretary)

Organizing Committee

  • Hideyuki Miyahara  (Hokkaido University)
  • Yuta Mizuno (Hokkaido University)
  • Shigeru Yamashita (Ritsumeikan University, Chair)