Committees

Program committee

  • Howard Wiseman (Griffith U, Chair)
  • Runyao Duan (Baidu/U Tech Sydney, Co-Chair)
  • Eleanor Rieffel (NASA, Co-Chair)
  • Koji Azuma (NTT)
  • Kristin Beck (IonQ)
  • Mario Berta (Imperial College London)
  • Michael Bremner (U of Technology Sydney)
  • Daniel Burgarth (Macquarie U)
  • Areeya Chantasri (Griffith U)
  • Yu Chen (Google)
  • Giulio Chiribella (HKU)
  • Oscar Dahlsten (Sustech)
  • Usha Devi (Bangalore U)
  • Daoyi Dong (UNSW)
  • Omar Fawzi (École Normale Supérieure de Lyon) 
  • Marissa Giustina (Google)
  • Mile Gu (NTU)
  • Qiongyi He (Peking U)
  • Itay Hen (ISI)
  • Richard Jozsa (U of Cambridge)
  • Elham Kashefi (U of Edinburgh)
  • Kihwan Kim (Tsinghua U)
  • Myungshik Kim (Imperial College London)
  • Aleks Kissinger (Radboud U)
  • Ping-Koy Lam (ANU)
  • Troy Lee (UTS)
  • Chuan-Feng Li (USTC)
  • Yeong-Cherng Liang (National Cheng Kung U)
  • Nana Liu (CQT)
  • Xiongfeng Ma (Tsinghua U)
  • Aikaterini Mandilara (Nazarbayev U)
  • Peter McMahon (Cornell/Stanford)
  • Tomoyuki Morimae (YITP)
  • Milan Mosonyi (Budapest U of Technology and Economics)
  • Yasunobu Nakamura (U of Tokyo)
  • Yoshifumi Nakata (Kyoto University)
  • Hidetoshi Nishimori (Tokyo Institute of Technology)
  • Sergei Novikov (Northrop Grumman)
  • Kevin O’Brien (MIT)
  • Francis Paraan (U of the Philippines)
  • Stephen Piddock (U of Bristol)
  • Ravi Ramanathan (HKU)
  • Jacqui Romero (U of Queensland)
  • Barry Sanders (U of Calgary)
  • Eyob Sete (Rigetti)
  • Urbasi Sinha (RRI)
  • Wonmin Son (Sogang University)
  • Nora Tischler (Griffith U)
  • Xin Wang (U of Maryland)
  • Zhihui Wang (NASA)
  • Paul Warburton (UCL)
  • Nathan Wiebe (Microsoft)
  • Andreas Winter (UAB)
  • Rebing Wu (Tsinghua U)
  • Guoyong Xiang (USTC)
  • Yanhong Xiao (Fudan U)
  • Peng Xue (Beijing CSRC)
  • Naoki Yamamoto (Keio U)

Steering committee

  • Charles BENNETT (IBM)
  • Jozef GRUSKA (Masaryk U)
  • Guang-Can GUO (USTC)
  • Hiroshi IMAI (U Tokyo, ex-Chair)
  • Richard JOZSA (U Cambridge)
  • Jaewan KIM (KIAS, Chair)
  • Shigeru YAMASHITA (Ritsumeikan, Secretary)

Organizing committee

  • Jaewan KIM (KIAS, Chair)
  • Seung-Woo LEE (KIAS)
  • Jeongho BANG (KIAS)
  • Arijit DUTTA (KIAS)
  • Adel SOHBI (KIAS)
  • Jaehak LEE (KIAS)
  • June-Koo Kevin Rhee (KAIST)